четвер, 3 липня 2014 р.

Проект "Книжкова сотня".

Проект «Книжкова сотня»
Поповнення бібліотек новими книжками української літератури. 
Це тестовий етап для 3 бібліотек Чернігівщини. В разі успіху «Книжкова сотня» стане постійним проектом, який охопить всі регіони України.
Для всебічної підтримки українських бібліотек, оперативного поповнення фондів актуальною українською літературою та своєчасного інформування про книжкові новинки створюється 
 Проект  КНИЖКОВА СОТНЯ.

Ця громадська ініціатива – реакція на незадовільний стан фінансування бібліотек в Україні. 
Ініціатор - відомий письменник та журналіст 
Андрій КОКОТЮХА.

Останні дослідження показали: в місцевостях, де книгозбірня – єдиний доступ читача до книжки, фонди не оновлюються вже кілька років. Тоді як сучасний книголюб хоче мати змогу читати актуальну, а не застарілу літературу. Причому з року в рік саме книги сучасних українських авторів, а також новинки світової літератури в українських перекладах, користуються підвищеним попитом.


Повна відсутність бюджетного фінансування, недосконалість державної гуманітарної політики, мала кількість книгарень та обмеженість інформації про видавничі новинки – ось головні причини кризи, яку переживають бібліотеки в Україні. Передусім ідеться про регіони: міські, районні, сільські книгозбірні, а також бібліотеки спеціалізованих й закритих закладів (лікарні, місця позбавлення волі, інтернати тощо).
Проект «Книжкова сотня» вивчатиме читацький попит, нагальні потреби бібліотек в книжках та дбатиме про те, аби ці потреби задовольнялися вчасно. Ініціатор Проекту - письменник Андрій Кокотюха, організаторами Проекту на тестовому етапі виступають ГО «Книжковий простір» та Українська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів.

Шлях реалізації проекту відбувається наступним чином:
За підтримки структур, котрі безпосередньо опікуються станом бібліотек, щоквартально планується збирати замовлення на книжки. На кожному окремому етапі будуть залучатися бібліотеки із різних регіонів України (Схід, Південь, Північ, Захід, Центр). 
У кожному наступному кварталі перелік бібліотек буде змінюватися.
Кожна залучена бібліотека складає перелік з 10-15 книжок, виданих українськими видавництвами. 
Кожна позиція передбачає потребу в 2 (два) примірники.
Розглядається лише українська та зарубіжна художня література, актуальна белетристика. З урахуванням того, що в Україні є затребувані автори, котрі пишуть російською мовою, такі позиції теж розглядаються. Позиції іноземної літератури розглядаються тільки в українських перекладах.
Увага! Класика української та зарубіжної літератури, внесена в шкільну та вузівську програми, проектом «Книжкова сотня» не розглядається! Цією літературою в повному обсязі повинна забезпечувати держава бюджетним коштом.
Після того складається загальний перелік книжок сучасних авторів, котрі реально затребувані читачами (тобто, ті, заради можливості прочитати які люди активніше відвідуватимуть бібліотеки).
Назви бібліотек та списки книжок підвищеного попиту будуть постійно оприлюднюватися у відкритих джерелах. Так ми отримаємо по можливості об’єктивну картину дійсних читацьких потреб українців.
Складений кошторис постачання книжок за загальним переліком так само буде оприлюднений у відкритих джерелах. Виконувати замовлення будуть ті розповсюджувачі (гуртівні, книгарні тощо), котрі запропонують комфортні умови: оперативність комплектації, належну якість книжок, постійну знижку тощо.
Отримавши кошторис, буде оголошуватися збір коштів серед доброчинців. Кожен бажаючий зможе переказати на рахунок організаторів Проекту бажану суму. Таким чином, небайдужі громадяни самі допоможуть урятувати бібліотеки та дати їм нове життя.
Контролюватиме рахунок та надходження коштів, а також звітуватиме про їх витрати організатори Проекту. Отримати цю інформацію можна буде вільно, у відкритих джерелах, а також на інтернет-сторінках організаторів.
По завершенню комплектації книжки будуть або надіслані бібліотекам, або особисто вручені ініціаторами «Книжкової сотні». Планується залучення до процедури передачі книжок тих українських авторів, чиї книги затребувані найбільше. Також до акції будуть запрошені діячі української культури, котрим не байдужий розвиток бібліотек, української книжкової справи та гуманітарної сфери загалом.
До уваги українських видавців! 
Незалежно від того, чи будуть представлені в кожному окремому переліку читацьких замовлень книги Вашого видавництва, «Книжкова сотня» просить готувати інформаційні каталоги, котрі будуть передаватися бібліотекам разом із комплектами книжок. Це допоможе бібліотекам та читачам у подальшому вказувати також актуальні новинки Вашого видавництва.

Проект «Книжкова сотня» починає працювати з апробаційного етапу. Станом на сьогодні отримані перелік потреб з Чернігівщини на першу сотню актуальних книжок для наступних бібліотек:
- Чернігівська міська бібліотека;
- Менська районна бібліотека;
- Іванівська сільська бібліотека Чернігівської районної централізованої бібліотечної системи.

Організаторами «Книжкової сотні» складено кошторис першого апробаційного етапу на суму 4706 грн. 
Виконати перший етап планується за рахунок асортименту мережі «Книгарня Є» та безпосереднього постачання від видавництв. 
Перелік книжок, котрі мають у відібраних на першому етапі бібліотеках найвищий читацький попит, опубліковано в Кошторисі етапу. 
Плановий термін проведення цього етапу - з 25 червня по 15 серпня 2014 року. 
На етапі поповнення трьох бібліотек Чернігівщини планується відпрацювати технологію роботи Проекту. 
В разі успішного проходження пробного етапу "Книжкова сотня" 
буде постійним проектом, котрий охопить всі регіони України.

Організатори Проекту відкриті до співпраці. 
Пропонуємо долучатися небайдужим!

Оновимо бібліотеки разом!

Немає коментарів:

Дописати коментар